کرونا چیست و چگونه با آن مقابله کنیم.

 • حال خیلی خوب /اسفند ماه 1398

پیش از آغاز بحث این موارد را جدی بگیرید.

 • حتما سوالات خود را از طریق تلفن 190 مطرح نمایید.
 • حتما اگر علائمی که در این مقاله مطرح می شود را دارید به پزشک مراجعه کنید.( تنها علائم اولیه بصورت فردی می تواند قابل تشخیص باشد. علائم بعدی بایستی در مراکز درمانی آزمایش شوند)
 • از توجه به شایعات و گسترش آنها خودداری کنید.

کروناویروس «جدید» چیست؟

کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است. بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D  به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.

برای نخستین مرتبه، گزارشی از بروز یک بیماری شبیه ذات‌الریه در شهر ووهان، توسط مقامات چینی به سازمان بهداشتی جهانی ارسال شد. افرادی که به این بیماری مبتلا شده بودند، به خاطر عجیب و متفاوت به نظر رسیدن آن، در قرنطینه نگه داشته شده و خیلی سریع تحقیقات برای یافتن منشا بیمار آغاز شد. بر اساس بررسی‌های اولیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ ایالات متحده، این بیماری شبیه ذات‌الریه از یک بازار محلی ماهی‌فروشان در ووهان ریشه گرفته است. یک روز بعد از اعلام این موضوع، بازار نام برده تعطیل شد. اما شایعات در مورد انتقال از حیوان به انسان هنوز به روشنی مشخص و تایید نشده اند. بنابراین قصه سوپ خفاش تا این لحظه هنوز در هاله ای از ابهام قراردارد. اما رشد و گسترش این بیماری بسیار سریع بوده و به همین جهت تعداد مبتلایان به این بیماری در جهان رو به افزایش فزاینده ای می باشد. خستگی تیم های درمانی و انتقال این ویروس به آنها و کاهش توان نیروی انسانی برای مقابله با این ویروس به مسئله ای جدی تبدیل شده است. بنابراین پیشگیری و همکاری های اجتماعی نفر به نفر تمامی انسان ها می تواند راه را برای گذر از این شیوع پراسترس و التهاب آسان نماید. در واقع این بیماری هرگز نمی تواند به طور کامل از میان برود. و هماره بیماری های گوناگونی در طبیعت وجود دارند که میتوانند به انسان ها سرایت کنند.

در ایران گزارش این بیماری با دو مورد منجر به فوت در شهر قم آغاز شد و تمامی ارگان ها و سازمان ها در حالت آماده باش برای رویارویی با این بیماری قرار گرفته اند. تمامی دستور العمل های بهداشتی و سازمانی در حال ارسال و اطلاع رسانی به پرسنل بیمارستانی و تمامی کادر درمانی می باشد.

تیم حال خیلی خوب نیز پیوسته تمامی پروتکل های پیشگیری و درمانی را برای مواجهه با این بیماری از طریق کادر درمانی خود دریافت می دارد. تمامی اخبار و اطلاعات ضروری بر مبنای دستورالعمل های کشوری تنظیم و در این متن قرار داده شده است. موارد و مسائل تخصصی حذف گردیده تا آنچه شما می بایست بدانید بصورت خلاصه در دسترس تان قرار بگیرد.

کرونا

علائم بیماری کرونا ( 4 فاکتور شایع و مهم)

دوره کمون و نهفتگی این بیماری می تواند تا 14 روز باشد( انستیتو  روبرت کوخ آلمان این موضوع را اعلام کرده است). اما بنظر می رسد طول تمام اتفاقات در مورد این بیماری که می تواند منجر به بهبودی یا عوارض شدید و حتی فوت شود نیز همین میزان می باشد.

 • شایع ترین علائم این بیماری با تب (بالای 3/37 درجه) و سرفه و تنگی نفس مشخص می شود.
 • در ضمن در آزمایشات انفیلتراسیون (عفونت ریه یا نواحی که ذکر می گردد) دو طرفه در رادیولوژی قفسه سینه دیده می شود. که به ریه سفید معروف است. این مسئله در مورد آنفولانزا نیز صدق می کند، اما در شرایط حال حاضر و اپیدمی این بیماری الویت تشخیص بر کرونای جدید می باشد.
 • لنفوپنی زیر 1100 نیز از علائم دیگر مثبت بودن این بیماری می باشد. لنفوسیتوپنی اختلالی است که در آن لنفوسیت کافی در خون وجود ندارد. این سلول ها، همراه با انواع دیگر سلول های خونی،در مغز استخوان تولید می شوند. لنفوسیت ها از بدن در برابر عفونت محافظت می کنند. کاهش تعداد لنفوسیت ها می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. لنفوسیتوپنی لنفوپنی نیز نامیده می شود.
 • بالا بودن CRP  ( C-Reactive Protein )  در خون نیز از علائم دیگر این بیماری است.  CRPنام پروتئینی است که در کبد وجود دارد و در موارد التهاب آزاد می گردد. بالا بودن این فاکتور نشانگر بیماری التهابی است که بدن را درگیر کرده است.

این چهار فاکتور شایع ترین موارد و علائم نشانگر بیماری کرونای جدید می باشد.

  راههای پیشگیری از کرونا

  با توجه به راههای انتقال و مسدود کردن آنها میتوانیم به خوبی خود و عزیزانمان را در برابر این ویروس محافظت نماییم. اساسا شیوه انتقال این ویروس از طریق نفر به نفر می باشد اما نحوه انتقال بصورت دقیق روشن نیست. در این موارد توصیه شده است حتما از تماس های غیر ضروری مانند دست دادن، بوسیدن، در آغوش گرفتن، و نزدیک شدن به افراد جدا خودداری نمایید. این موارد در مواجه با افرادی که علائمی همچون سرفه، تب، عطسه دارند بایستی جدی تر گرفته شود.( لطفا مراقب حفظ کرامت انسانی هر انسانی باشیم).

  شستشوی مرتب دست ها نیز می تواند در پیشگیری از انتقال و گسترش این بیماری جلوگیری نماید. از دست زدن به چشم، بینی و دهان خود خودداری کنید.

  از تردد های بی جا خودداری گردد . بخصوص از رفتن به مراکز و محل های شلوغ و پرجمعیت پرهیز نمایید.

  از خوردن غذاهای خام جدا خودداری کنید. حتما غذاهای گوشتی را بیش از گذشته و با حرارت بالا بپزید.

  زدن ماسک کمک شایانی نمی کند. اما زدن آن توصیه می شود. بدلیل آنکه دوره نهفتگی این بیماری نسبتا طولانی است، فرد بیمار می تواند در همین دوره آن را منتقل نماید. بنابراین زدن ماسک می تواند از انتشار آن برای دیگران و گسترش این بیماری مفید و موثر باشد. باید توجه داشته باشید طول عمر ماسک ها بیشتر از چند ساعت نیست . و بایستی پس از چند ساعت ماسک ها در یک محفظه در بسته دور انداخته شوند. با توجه به اینکه ماندگاری این ویروس روی سطوح بالاست می بایست پیوسته سطوح رو با مواد ضدعفونی کننده پاکسازی نماییم. گفته شده است این ویروس می تواند روی سطوح مختلف تا 9 روز باقی بماند. بنظر می رسد این موضوع نیز در میان بسیاری از اخبار هنوز تایید رسمی نشده است. اما ضرورت دقت به آن ایجاب کرده است تا در مراکز درمانی جدی گرفته شود.

  کرونا

  راه های درمان

  راه درمان دارویی قطعی وجود ندارد. اخبار مختلفی از تاثیر داروهای گوناگون منتشر شده است که هیچیک از آنها هنوز تایید یا رد نشده اند. اما آنچه مسلم است این بیماری به خطرناکی آنفولانزای فصلی که از سر گذراندیم نیست. تغذیه مناسب، رعایت کلیه موارد بهداشتی و درمانی ، حفظ روحیه و همدردی و همیاری می تواند در بهبود موثر واقع شوند. واقع بینانه اگر به ظرف هر یک از بیماری ها و درصد تلفات آنها نگاهی بیاندازیم می بینیم این بیماری به هولناکی آن دیگر بیماری ها نیست. اما لازم است افراد دارای بیماری های ریوی، افراد مسن و سالمندان عزیز در مراقب و محافظت از خود اهتمام بیشتری از خود نشان دهند.

  مواد مصرفی برای ضد عفونی کردن

  کرونا ویروس رو می توان با اتانول 80 درصد ، هیدروژن پراکسید 0.5 درصد، آب ژوال 0.1 درصد و یا سفید کننده در عرض چند دقیقه به طور موثر بی اثر کرده و از میان برد.

  فرآورده های ضد عفونی کننده بر پایه الکل بر مبنای فرمولاسیون توصیه شده سازمان جهانی بهداشت WHO و یا محصولات به ثبت رسیده ی دارای کد IRC  مندرج در وبسایت سازمان غذا و دارو  و بر مبنای پروتکل 11 گانه این سازمان میتوانند در ضدعفونی کردن و کاهش اثرات این ویروس موثر واقع شوند.

  کرونا

  بازار داغ شایعات

  باید توجه داشته باشیم استرس و اضطراب مداوم و ترس از ابتلا به بیماری باعث می گردد تا در بدن هورمون کورتیزول بیش از حد عادی ترشح شود که یکی از مضرات آن سرکوب سیستم ایمنی بدن می باشد. این امر می تواند شما را بیش از پیش در معرض بیماری ها و عفونت های گوناگون قرار دهد. بنابراین توجه نکردن به شایعات و آرام نگه داشتن ذهن و بدن می تواند کمک شایانی به پیشگیری از این بیماری و حتی بهبود در زمان داشتن این بیماری نماید. پس لطفا اطلاعات لازم را از منابع موثق جستجو نمایید. ضروری است بهداشت فردی را به دقت رعایت نمایید ولی استرس و اضطراب را از خود دور کنید.

  ویرایش شده توسط :آرمین ولی پور /حال خیلی خوب